loading...

موسسه گنجینه سرزمین پارس

در فاصله30 کیلومتری جاده استهبان- شیراز و روبروی روستای «دهویه» در منطقه کوهپایه غربی رونیز عُلیا در کوه آن غاری زیبا قرار دارد که به غار گَبری معروف است. از ویژگی های این غارکه در سایه د

در فاصله30 کیلومتری جاده استهبان- شیراز و روبروی روستای «دهویه» در منطقه کوهپایه غربی رونیز عُلیا در کوه آن غاری زیبا قرار دارد که به غار گَبری معروف است.

از ویژگی های این غارکه در سایه درختان تنومند بنه و سرو کوهی، منظره ای جالب را پدید آورده، دهانه کوچک غار و پوشیدگی و استتار آن است که با شیب تندی به کف غار منتهی می شود و برای ورود به آن، می بایست سرازیری را طی نمود تا به کف غار رسید.

 

از ویژگی های دیگر این غار، وجود استالاگمیت ها و استالاکتیت های درون غار است که از محل ریزش آب از سقف غار به وجود آمده اند. این قطرات زلال و گوارا به ویژه در تابستان بر خنکی هوا در غار می افزاید.

محسن سپهری منش بازدید : 554 پنجشنبه 14 اردیبهشت 1402 زمان : 7:03 نظرات (0)
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
مؤسسة فرهنگی هنری گنجینة سرزمین پارس از مهرماه سال 1390، با دریافت مجوز رسمی از وزارت ارشاد اسلامی به شماره‌ثبت:1782 فعالیت خود را آغاز کرد هدف این مؤسسه رفع نیازهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی شهر شیراز، استان فارس و ایران اسلامی است.
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟