loading...

موسسه گنجینه سرزمین پارس

غار شاپور درفاصله30 کیلومتری شهر کازرون در روستای ساسان واقع شده است. این غار در شمال شرقی شهر تاریخی بیشاپور بر دامنه کوه قرار دارد. برای ورود به این غار باید ابتدا به تنگ چوگان رفت و سپس در ضلع شرق

غار شاپور درفاصله30 کیلومتری شهر کازرون در روستای ساسان واقع شده است. این غار در شمال شرقی شهر تاریخی بیشاپور بر دامنه کوه قرار دارد.

برای ورود به این غار باید ابتدا به تنگ چوگان رفت و سپس در ضلع شرقی رود شاپور مسیر جاده را طی کرد تا به روستای ساسان برسیم. سپس از پای دیواره کوه تا غار، 216 پله قرار داده شده که ما را به غار می رساند.

این غار در دامنه کوه شاپور در ارتفاع1560 متری واقع شده و به علت مجسمه عظیم شاپورساسانی، به نام وی معروف شده است. مقابل ورودی غار، زمینی مسطح به ابعاد 50 در 100 متر وجود دارد و ارتفاع آن تا طاق غار به 12 متر می رسد. در این محوطه وسیع مجسمه شاپور به طول 7متر و پهنای حدود 2متر قرار گرفته است؛ این مجسمه عظیم در قرون گذشته به علت سنگینی و یا حوادث طبیعی واژگون شده است و به تدریج قسمت هایی از دست و پای او شکسته و قطعاتی نیز از مجسمه جدا شد.

در سال 1336 نیروهای نظامی موفق به نصب مجسمه بر روی دو پایه بتن مسلح شدند. طول غار 442 متر است و پشت تالار اصلی آن آبچک هایی وجود دارد که در سال های پرباران به واسطه نفوذ آب از بالای کوه به درون غار حوضچه های کوچکی تشکیل می گردد که بر زیبایی و جذابیت غار افزوده است.

 

این آب بی اندازه صاف و گوارا و خنک است و مورد استفاده بازدیدکنندگان قرار می گیرد. پس از ورود به دهانه غار، دالان ها و راهروهای طبیعی وجود دارد که برای گذر از آن ها به چراغ قوه و فانوس نیاز است و تنها در دهانه غار روشنایی نصب شده است. غار شاپور در شمار مراکز اصلی گردشگری استان فارس می باشد که هرساله جمعیت زیادی را از گوشه و کنار استان و حتی در سطح کشور به سوی خود جلب می کند. 

محسن سپهری منش بازدید : 625 پنجشنبه 10 آذر 1401 زمان : 6:53 نظرات (0)
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
مؤسسة فرهنگی هنری گنجینة سرزمین پارس از مهرماه سال 1390، با دریافت مجوز رسمی از وزارت ارشاد اسلامی به شماره‌ثبت:1782 فعالیت خود را آغاز کرد هدف این مؤسسه رفع نیازهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی شهر شیراز، استان فارس و ایران اسلامی است.
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟