loading...

موسسه گنجینه سرزمین پارس

در دوره قاجاریه نیز مساجد وسیع وزیبا در شهر شیراز بنا شده است که آن جمله مسجد تاریخی نصیر الملک در محله گود عربان در خیابان لطفعلی خان زند قرار دارد . این مسجد توسط حاج میرزا حسینعلی ملقب به نصیر المل

در دوره قاجاریه نیز مساجد وسیع وزیبا در شهر شیراز بنا شده است که آن جمله مسجد تاریخی نصیر الملک در محله گود عربان در خیابان لطفعلی خان زند قرار دارد . این مسجد توسط حاج میرزا حسینعلی ملقب به نصیر الملک از بزرگان دوره قاجاریه ساخته شد که از نظر معماری وهنر کاشی کاری یکی از زیبا ترین مساجد ایران است.

از دیگر مساجدی که در عهد قاجاریه در شیراز ساخته شده ،مسجد مشیر است که در خیابان قا آنی شمالی در محله سر باغ (بازارچه ارمنی ها ) واقع شده است وبانی آن ابوالحسن خان مشیر الملک است که علاوه بر این مسجد  در این محله ،اقدام به ساخت حسینه مشیر هم نمود . این مسجد وحسینیه از نمونه های زیبای آثار معماری دوران قاجاریه به شمار می روند.

 همچنین بنای حسینیه قوام (مدرسه قوام ) که توسط مرحوم میرزا علی اکبر قوام در سال 1270 (ه . ق ) ساخته شد . این حسینیه نیز از بناهای با شکوه وتاریخی مذهبی شهر شیراز قاجاریه است که امروزه به مدرسه قوام شهرت دارد.به علت این که از ابتدای تاسیس این مدرسه تا کنون مراسم عزاداری وتعزیه در آن برگزار  می شده نام حسینه بر آن نهاده اند وهم اکنون هم به عنوان مرکزی جهت تحصیل طلاب علوم دینی مورد استفاده قرار می گیرد.

به علاوه مسجدوحمام حاج هاشم  منسوب به حاج هاشم جد اعلای خاندان قوام در عهد قاجاریه است که در این محله اسحاق بیگ (گود عربان ) ساخته شد که به همراه آب انبار قوامی در زمان احداث خیابان لطفعلی خان

زند از بین رفته وامروز هیچ گونه آثاری از این مسجد وحمام وآب انبار باقی نمانده است. همچنین در عهد قاجاریه ، مسجدی توسط خاندان نوری  ساخته شد که به مسجد شکر الله خان معروف است. این مسجد هم اکنون دایر بوده ودر ضلع شمالی خیابان ناصر خسرو جنب ارگ کریم خانی واقع شده است.

محسن سپهری منش بازدید : 156 چهارشنبه 19 مهر 1402 زمان : 5:18 نظرات (1)
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط مهدی در تاریخ 1402/09/21 و 6:40 دقیقه ارسال شده است

سایت خیلی خوبیه. به وبلاگ منم سر بزنید http://manikorahwaz.rozblog.com


کد امنیتی رفرش
درباره ما
مؤسسة فرهنگی هنری گنجینة سرزمین پارس از مهرماه سال 1390، با دریافت مجوز رسمی از وزارت ارشاد اسلامی به شماره‌ثبت:1782 فعالیت خود را آغاز کرد هدف این مؤسسه رفع نیازهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی شهر شیراز، استان فارس و ایران اسلامی است.
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟