loading...

موسسه گنجینه سرزمین پارس

حمام- حمام های سنتی در زمان قدیم از رونق خاصی برخوردار بوده است و عموم مردم از این گرمابه­ ها در محلات گوناگون شهر شیراز استفاده  می­کردند. بسیاری از این حمام­ها در شیراز دارای قدمت ت

حمام- حمام های سنتی در زمان قدیم از رونق خاصی برخوردار بوده است و عموم مردم از این گرمابه­ ها در محلات گوناگون شهر شیراز استفاده  می­کردند. بسیاری از این حمام­ها در شیراز دارای قدمت تاریخی می­باشند. در منابع تاریخی دوره اتابکان فارس و سلجوقیان از محله­ای در شرق مسجد جامع عتیق نام برده شده است که آن را محله قاضی می­گفتند که در این محله حمام بسیار قدیمی وجود داشته که به حمام قاضی معروف بوده است که احتمالا قدیمی­ترین حمام در شهر شیراز بوده ولی امروزه  هیچ آثاری از این حمام باقی نمانده است.

از مجموع حمام­های تاریخی بازمانده در بافت قدیم شیراز، تنها حمام وکیل از ساخته­ های دوره زندیه است. این حمام که در کنارمسجد وکیل و در خیابان طالقانی قرار دارد و از بناهای تاریخی ممتاز در شیراز به شمار می­رود که در فهرست آثار ملی ایران هم به ثبت رسیده است. هم اکنون این حمام به عنوان گرمابه موزه برای بازدید گردشگران داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می­گیرد .

همچنین از حمام قدیمی دیگری در دوره زندیه نام برده شده که در محله اسحاق بیگ (گود عربان ) واقع شده و به حمام نظر علی خان معروف بوده که با قدمت 300 ساله هنوز فعال است. این حمام در فاصله اندکی از مسجد شیخ علی خان درخیابان لطفعلی خان زند قرار گرفته است.

محسن سپهری منش بازدید : 109 سه شنبه 21 شهریور 1402 زمان : 5:24 نظرات (0)
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
مؤسسة فرهنگی هنری گنجینة سرزمین پارس از مهرماه سال 1390، با دریافت مجوز رسمی از وزارت ارشاد اسلامی به شماره‌ثبت:1782 فعالیت خود را آغاز کرد هدف این مؤسسه رفع نیازهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی شهر شیراز، استان فارس و ایران اسلامی است.
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟