loading...

موسسه گنجینه سرزمین پارس

در بافت قدیم شیراز گورستان­های کوچک و بزرگی در محلات آن قرار داشته اند که دانشمندان و عرفای بسیاری در آنها مدفون شده ­اند. در منابع تاریخی از قبرستان درب سلم در دوره اتابکان فارس نام برده شده

در بافت قدیم شیراز گورستان­های کوچک و بزرگی در محلات آن قرار داشته اند که دانشمندان و عرفای بسیاری در آنها مدفون شده ­اند. در منابع تاریخی از قبرستان درب سلم در دوره اتابکان فارس نام برده شده است که امروزه به نام قبرستان دارالسلام در حوالی آرامگاه شاه­ داعی الله در جنوب شهر قرار گرفته و به مناسبت مزار شیخ سلم بن عبدالله صوفی شیرازی بدین نام خوانده شده است.

این قبرستان تاریخی در حاشیه بافت قدیم شیراز واقع شده و چنانچه اشاره شد محل دفن بسیاری از بزرگان حوزه فرهنگ و ادب و عرفان و دین است و بسیاری از سنگ قبرهای آن مربوط به اوایل دوره اسلامی است. این قبرستان در بین اهالی شیراز به دارالسلام معروف شده و قبر بسیاری از شخصیت­های علمی و دینی در آن قرار دارد.

در این گورستان تاریخی سنگ قبرهای مربوط به قرن هفتم-هشتم و نهم نیز دیده می­شود. ولی عمده سنگ قبر­های  موجود در آن از دوره زندیه و قاجاریه است که دارای خطوط نفیس به ویژه خط نستعلیق است. در منابع تاریخی دوره قاجاریه از جمله فارسنامه ناصری تالیف حاج میرزا حسن حسینی فسایی و آثارالعجم  فرصت الدوله شیرازی از سوابق و تاریخچه این قبرستان یاد شده است. امروزه تنها بخش کوچک و محدودی از این قبرستان تاریخی باقی مانده است. اخیرا شهرداری با همکاری و مشارکت وزارت میراث فرهنگی وگردشگری اقدام به بهسازی محیط این قبرستان نموده است.

محسن سپهری منش بازدید : 126 شنبه 28 مرداد 1402 زمان : 5:15 نظرات (0)
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
مؤسسة فرهنگی هنری گنجینة سرزمین پارس از مهرماه سال 1390، با دریافت مجوز رسمی از وزارت ارشاد اسلامی به شماره‌ثبت:1782 فعالیت خود را آغاز کرد هدف این مؤسسه رفع نیازهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی شهر شیراز، استان فارس و ایران اسلامی است.
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟