loading...

موسسه گنجینه سرزمین پارس

از جمله باغ های ساخته شده در دوره قاجاریه دربافت قدیم، باغ شخصی معروف به باغ میرزا نعیم که در سمت شمال شهر درمحله درب شاهزاده قرار گرفته بود باغی بود خرم و بستانی با نشاط که در وسط آن عمارتی به تقلید

از جمله باغ های ساخته شده در دوره قاجاریه دربافت قدیم، باغ شخصی معروف به باغ میرزا نعیم که در سمت شمال شهر درمحله درب شاهزاده قرار گرفته بود باغی بود خرم و بستانی با نشاط که در وسط آن عمارتی به تقلید کلاه فرنگی قرار دارد همچنین در مجاورت آن باغ زکی خان وباغ فتح آباد قرار داشته است. این باغ ها تا دوران معاصر همچنان وجود داشته و قسمتی از آن­ها را تقسیم و تبدیل به خانه و مدرسه نموده اند که هنوز هم بخشی از آن به نام خانه زکی خان در خیابان شاپور(خیابان22 بهمن کنونی) دیده می­شود.

از معروف­ترین باغ­های شیراز در دوره قاجاریه، باغ ارم است که توسط نصیر الملک از سران ایل قشقایی خرداری شد و ساختمان زیبای کنونی در وسط آن بنا گردید و دیگری باغ عفیف آباد که بانی و سازنده این باغ میرزا علی محمد خان قوام الملک والی فارس در دوره قاجاریه است که در سال1284 (ه. ق ) با خریدن این باغ اقدام به نوسازی باغ و درخت کاری و ساختن عمارتی دو طبقه در وسط آن نمود.

از دیگر باغ های تاریخی شیراز، باغ جنت است که در دوران قاجاریه توسط میرزا ابوالحسن خان مشیر الملک در سمت غرب شیراز ساخته شد. به جز تعدادی از این باغات که به عنوان بناهای تاریخی و وجود جاذبه گردشگری جنبه عمومی پیدا کرده، بقیه به صورت باغ اختصاصی دراختیار بانی آن­ها قرار داشته است.

محسن سپهری منش بازدید : 165 چهارشنبه 21 تیر 1402 زمان : 5:45 نظرات (0)
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
مؤسسة فرهنگی هنری گنجینة سرزمین پارس از مهرماه سال 1390، با دریافت مجوز رسمی از وزارت ارشاد اسلامی به شماره‌ثبت:1782 فعالیت خود را آغاز کرد هدف این مؤسسه رفع نیازهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی شهر شیراز، استان فارس و ایران اسلامی است.
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟