loading...

موسسه گنجینه سرزمین پارس

در دوره زندیه بهترین باغ ها را باغ شاهزاده و یا باغ حکومتی نام برده اند که به نام باغ نظر در روبروی ارگ کریم خانی قرار داشته است. هم چنین از باغ جهان نما و باغ دلگشا نیز نام برده شده که هر دو دارای عم

در دوره زندیه بهترین باغ ها را باغ شاهزاده و یا باغ حکومتی نام برده اند که به نام باغ نظر در روبروی ارگ کریم خانی قرار داشته است. هم چنین از باغ جهان نما و باغ دلگشا نیز نام برده شده که هر دو دارای عمارت های زیبا بوده اند.  همچنین باغ هفت تنان و باغ چهل تنان نیز به دستور کریم خان زند در شمال شهر شیراز ساخته شد. همچنان از باغ حکومتی (باغ شاهزاده) و باغ دلگشا دردوره قاجاریه به عنوان بهترین باغ های آن زمان یاد شده است ولی از هیج کدام از باغ­ها خوب نگهداری نمی­شده است. از جمله باغ­های ساخته شده در دوره قاجاریه، باغ تخت است که در سال 408(ه .ق )توسط اتابک قراچه احداث شده است ولی در دوره قاجاریه بناهای جدیدی در آن ساخته شد که در آن زمان به باغ تخت قاجار شهرت داشته است.

هم چنین احداث باغ نو (پارک هتل سعدی امروزی ) نیز در این دوره بوده است که توسط حسینعلی میرزا فرمانفرما (پسربزرگ فتحعلیشاه ) در سال 1225 (ه.ق ) ساخته شده است. وی به مدت چهل سال بر فارس حکومت نموده است. این باغ روبروی باغ جهان نما در خیابان حافظ قرار داشت

از دیگر باغ های باغ های تاریخی شیراز باغ جنت است که در دوره قاجاریه توسط میرزا ابو الحسن خان مشیر­الملک در سمت غرب شیراز ساخته شد. البته به غیر از این باغ­های عمومی، بقیه باغ­های شیراز به صورت باغ اختصاصی در اختیار بانیان آن قرار داشته است.

از باغ های مهم این دوره می توان از باغ شیخ،  باغ زغفرانی، باغ آقا میرزا خان، باغ ابوالفتح خانی ، باغ رشک بهشت، باغ ناری، باغ حبیب آباد، باغ میرزامحمد، باغ سنقری، باغ رحمت آباد و باغ خلد برین را نام برد که برخی ازآن­ها به تدریج تخریب شده و تبدیل به منازل و فضای مسکونی اختصاصی و یا جزو معابر وفضای عمومی شده است.

محسن سپهری منش بازدید : 148 چهارشنبه 14 تیر 1402 زمان : 19:42 نظرات (0)
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
مؤسسة فرهنگی هنری گنجینة سرزمین پارس از مهرماه سال 1390، با دریافت مجوز رسمی از وزارت ارشاد اسلامی به شماره‌ثبت:1782 فعالیت خود را آغاز کرد هدف این مؤسسه رفع نیازهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی شهر شیراز، استان فارس و ایران اسلامی است.
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟