loading...

موسسه گنجینه سرزمین پارس

در اوایل  قرن معاصر با احداث خیابان سراسری کریم خان زند، دروازه باغ­شاه به چهارراه کنونی تغییر نام یافت. دروازه اصفهان تا این اواخر به شکل یک میدان هم­چنان در بافت قدیم دیده می­شد که

در اوایل  قرن معاصر با احداث خیابان سراسری کریم خان زند، دروازه باغ­شاه به چهارراه کنونی تغییر نام یافت. دروازه اصفهان تا این اواخر به شکل یک میدان هم­چنان در بافت قدیم دیده می­شد که با برچیده شدن این فلکه هم اکنون به صورت یک چهارراه کوچک دیده می­شود.

دروازه شاه داعی الله با احداث بلوار سیبویه هم اکنون در ضلع جنوبی بافت قدیم به محل توقفگاه و ترمینال اتوبوس­رانی درون شهری اختصاص یافته است. دروازه کازرون به یک میدان میوه و خرید محلی تبدیل شده است و نقش دروازه قصاب­خانه به عنوان یک محور ارتباطی کم رنگ شده وکل­مشیر به چهارراه­کنونی و کل شیخ ابوذرعه به میدان غدیر(چهار راه کنونی غدیر) و کل شاهزاده قاسم نیز به چهار­راه کنونی تغییرشکل یافته است.

با وجودی که دروازه های قدیمی شیراز هم اکنون ماهیت خود را از دست داده­اند اما تمامی مردم شیراز از این مکان­ها به عنوان دروازه، کل و یا چهار­راه یاد می­کنند و در خاطره­ی جمعی این مردم نام دروازه ها هم­چنان باقی مانده است.

از اوایل قرن معاصر تا سال 1320شمسی و حتی با توسعه شهر شیراز به سمت غرب و شمال غربی وگسترش بافت میانی شهردر سال­های بعد، هم­چنان در بخشی از حاشیه و خیابان­های اطراف بافت قدیم شهر به ویژه در نواحی شرقی شیراز تا دهه1340شمسی زمین­های کشاورزی وجود داشت که در آن کشت انواع محصولات زراعی مثل گندم و جو و تولید انواع صیفی­ جات و سبزیجات رواج داشته است.

کم کم با گسترش شهر شیراز به سمت غرب و شمال غربی و شمال شرقی حصار قدیمی شهر به تدریج پشت سر گذاشته شد و هم اکنون بافت قدیم شهر که در اوایل قرن معاصر (سال 1300شمسی) تمامی وسعت شهر شیراز راتشکیل می­داد هم­اکنون به عنوان محدوده­ای کوچک ولی با هویت و اصالت تاریخی و فرهنگی بر تارک شهر شیراز می­درخشد.

محسن سپهری منش بازدید : 199 پنجشنبه 30 دی 1400 زمان : 6:04 نظرات (0)
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
مؤسسة فرهنگی هنری گنجینة سرزمین پارس از مهرماه سال 1390، با دریافت مجوز رسمی از وزارت ارشاد اسلامی به شماره‌ثبت:1782 فعالیت خود را آغاز کرد هدف این مؤسسه رفع نیازهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی شهر شیراز، استان فارس و ایران اسلامی است.
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟