loading...

موسسه گنجینه سرزمین پارس

در مورد هسته اولیه شهر شیراز چنین می­توان گفت در بسیاری از منابع و اسناد تاریخی از دوره­های گوناگون حکمرانی دیلمیان، اتابکان فارس، سلجوقیان، صفویه ، زندیه و قاجاریه از هسته اولیه شهر که همانا

در مورد هسته اولیه شهر شیراز چنین می­توان گفت در بسیاری از منابع و اسناد تاریخی از دوره­های گوناگون حکمرانی دیلمیان، اتابکان فارس، سلجوقیان، صفویه ، زندیه و قاجاریه از هسته اولیه شهر که همانا مسجد جامع عتیق بوده به کرات نام برده شده است.

امروزه از مجموعه بناهای کریم خانی تا محدوده آستان مقدس شاه چراغ (ع ) به عنوان هسته اولیه شهرشیراز نام می­برند.صاحبنظران و پژوهشگران شهری، ستون فقرات شهر قدیم شیراز را شامل محدوده­ای می­دانند که از دروازه اصفهان و بازار وکیل شروع شده و با دربرداشتن آثارتاریخی دوره زندیه در ادامه تا حرم شاه چراغ (ع) و مسجد جامع عتیق و مسجد نو کشیده شده و سپس تا دروازه شاه داعی و کل شاهزاده قاسم امتداد می­­یابد که در مجموع به همراه محلات و بافت های مسکونی اطراف این محدوده پیکره اصلی شیراز قدیم را به نمایش  می­گذارند.

محدوده این بافت تاریخی همان دروازه ها و حصار و برج و باروی قدیمی شهر شیراز در دوره زندیه می­باشد که در جریان توسعه شهری و از بین رفتن حصار تاریخی شهر در دوره­های پس از حکومت زندیه، گذرهای  اصلی کماکان باقی مانده است و به جای حصار قدیمی اطراف شهر در بسیاری از گذرها و دروازه های اصلی شهر، خیابان­های جدیدی کشیده شد.

با تغییر و تحولاتی که از سال 1309 تا 1320شمسی در فضای شهری ایران رخ داد که منجر به ورود اتومبیل به جوامع شهری از جمله شهر شیراز گردید و لذا همین عامل باعث احداث خیابان­های سراسری در درون بافت قدیم شیراز در حاشیه شمالی و جنوبی آن گردید.

  با این وجود بافت قدیم شیراز همچنان چهره­ی اصیل خود راحفظ نموده و هم اکنون این خیابان­ها به عنوان محور­های ارتباطی بین بافت قدیم و جدید شهر عمل می­کنند و از جایگاه ویژه­ای برخوردار هستند، به طوری که در محل  دروازه­های قدیمی شهر در حال حاضر فلکه و میدان  و چهارراه اصلی ایجاد شده است. تمرکز بناهای تاریخی ارزشمند که در حال حاضر در این محدوده 360 هکتاری  بافت قدیم شهر قرار گرفته اند، نقش موثری در جذب گردشگر داخلی و خارجی داشته اند.

محسن سپهری منش بازدید : 526 سه شنبه 14 دی 1400 زمان : 13:56 نظرات (0)
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
مؤسسة فرهنگی هنری گنجینة سرزمین پارس از مهرماه سال 1390، با دریافت مجوز رسمی از وزارت ارشاد اسلامی به شماره‌ثبت:1782 فعالیت خود را آغاز کرد هدف این مؤسسه رفع نیازهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی شهر شیراز، استان فارس و ایران اسلامی است.
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟